Bir kadın, kocası her isteği zaman onunla beraber olmak zorunda mıdır?

Tarih: 31.03.2007 - 22:00 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Kadın kabul etmezse bunun dinen bir sakıncası var mıdır?
- Yoksa kadının istediği zaman daha mı önemlidir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda en güzeli her iki tarafın da biyolojik ve psikolojik durumlarının gözetilmesidir. Demek ki, kadın ya da erkeğin biyolojik ya da psikolojik açıdan bir engel olmadıkça birbirlerinin isteklerine cevap vermeleri gerekir.

Eşlerin cinsel görevden kaçınmaları caiz değildir.

Kadının cinselliğinden yararlanmak kocanın hakkı olduğu gibi, erkeğin cinselliğinden yararlanmak da kadının hakkıdır. Kadın bu hakkı yerine getirmediği zaman günahkar olduğu gibi, erkek de bu hakka riayet etmediği takdirde günahkar olmuş olur.

Cenab-ı Hak buyuruyor:

"Erkeklerin kadınlar üzerinde hakları olduğu gibi, kadınların da erkekler üzerinde hakları vardır. Erkeklerin kadınlar üzerinde hakları bir derece daha fazladır." (Bakara, 2/228)

Bu ayette bahsedilen "bir derece" cinsellik konusunda değildir. Cinsellik konusunda erkek-kadın eşittir. Erkeğin bir derece daha haklı olduğu konu, onun kadını gözetmesi, malını koruması, onu idare etmesi, ailenin yükünü çekmesi açısındandır.

Sorunuzla ilgili olarak Allah Resulu (asm) buyuruyor:

"Kocası yanında iken onun iznini almadan bir kadının nafile oruç tutması helal olmaz. Kadın, kocasının izni olmadıkça, evine hiç kimsenin girmesine izin veremez." (Buhârî, Nikâh 86; Müslim, Zekât 84)

"Kişi cinsel ilişki için karısını çağırdığı zaman, karısı ocak başında yemek pişiriyorsa da kocasının davetine icabet etsin." (Tirmizî, Radâ 10)

"Kişi karısını yatağa çağırdığı zaman (bir özrü olmadan) kadın gelmekten kaçınır, kocası da bu sebeple ona kırgın olarak gecelerse, melekler sabaha kadar o kadına lanet ederler." (Buharî, Nikâh 85; Müslim, Nikâh 120)

"Size cennetlik kadınları tanıtayım mı? Onlar bir hata ettikleri veya kocaları tarafından bir haksızlığa uğratıldıkları zaman kocalarına karşı: 'Seni hoşnud etmedikçe uyumayacağım.' diyebilen kocalarına düşkün kadınlardır." (Tefsir-i Kurtubi, III, 124)

Aynı şekilde kocanın cinselliğinden yararlanmak da kadının hakkıdır. Bu hakkını almasına yardımcı olmak da kocasının görevidir. Kocanın bu görevini yapmaması, onu suçlu ve günahkâr yapar.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

gokyil78

Halk arasında kadın erkeğe cevap vermezse günahkar olacağı biliniyor,ama erkek de cevap vermezse günahkar oluyormuş.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
0Mustafa0

Selamün Aleyküm Hocam, buraya eşlerin psikolojik durumlarının gözetilmesi gerekir yazmışsınız. Eşim buna istinaden psikolojim bozuk, canım istemiyor diye beni reddediyor. İnşallah vebale girmemişsinizdir.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editör (hasanfidan)

Allah kalpleri bilendir. Kadın bahane bulmak için bunu ileri sürüyorsa elbette mesuliyetten kurtulamaz. Cimaya engel olacak ciddi psikolojik rahatsız durumları için söylenmiştir. Kaldıki böyle bir problemi olan kadının çözüm bulmaya çalışması ve tedavi olması gerekir. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
efendibaba

Günümüzde evliliklerin bozulmasına en büyük sebeplerden birsi de maalesef budur. Ne çelişkidir ki daha çok dindar ailelerde meydana gelmektedir. Kadınlar dindar kocalarının zina yapamayacağını ve durumu olanların ikinci bir hanımı sosyal kınamadan dolayı alamayacaklarını bildikleri için cinsellik konusunda umarsızca davranabilmekteler. Takva olacağız diye hanımlar kendilerini öyle kaptırmışlar ki haftanın bir çok günü oruç tutmalar (dolayısıyla nefislerinin artık cinselliği istememeleri), perşembe gecesi cinsel ilişkiye girmeme gibi batıl inanışları vb sebepler ile eşlerini ihmal etmekteler.
Özellikle kadınlar üzerinde etkili olan ve TV ye çıkan hocalarımız da kınanırız korkusuyla bu konuya hiç girmemekteler, bu kanayan yaraya hiç merhem olmamaktalar.
Selametle...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun