Mutlu çocuklar uygulaması caiz mi?

Soru Detayı

- Mutlu çocuklar diye bir uygulama var. Reklam izleyip puan kazanıyorsun, sonra o puanı SMA hastaları veya yardıma muhtaçlara bağışlıyorsun, bu puanlar paraya dönüşüyor sanırım.
- Bu uygulama caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam dini, kişilerin meşru işlerle uğraşmalarını ve geçimlerini tamamen helal yollardan elde etmelerini emreder. Buna göre;

İslam’ın inanç ve ahlak esaslarına aykırı görüntüleri, reklamları, videoları izlemek ve bu yollarla kazanç elde etmek dinen doğru değildir. Ayrıca insanları zaman israfına yönelten, gerçek bir ticari faaliyetten ziyade sırf reklamların tıklanma sayısını artırmak ve bunun üzerinden gelir elde etme amacı güden sanal meşguliyetler dinen tavsiye edilmez.

Söz konusu uygulamada; şayet önceden para yatırma, para karşılığında puan alıp onu çoğaltma gibi bir işlem yoksa; doğrudan atılan atımlar sayılıp karşılığında hediye puan veriliyorsa ve bunun karşılığında kişiden reklam izlemekten başka bir talepte bulunulmuyorsa, (söz konusu reklamların meşru / helal olması kaydıyla) böyle bir uygulamadan hediye alınması caiz olur.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta; uygulamanın ve işlemlerinin aldatma, yanıltma, dolandırma vb. meşru / helal olmayan herhangi bir unsur içermemesi ön şarttır. Bunlardan biri varsa, böyle bir uygulamaya katılmak, katkı sunmak, reklamını ve tanıtımını yapmak vb. caiz olmaz. Böyle bir yolla elde edilen gelirin hastalara veya ihtiyaç sahiplerine verilmiş olması, o uygulamayı meşru ya da caiz hâle getirmez.