Twitch üzerinden para kazanmak caiz mi, dilenciliğe girer mi?

Soru Detayı

- Twitch üzerinden yaptığınız yayınlarda bağışlar alarak para kazanabilirsiniz. Daha açıklayıcı bir şekilde anlatmak gerekirse, izleyiciler, sizin yayınladığınız videoları veya yaptığınız başka bir şeyi beğeniyorsa size bağışta bulunabilir. Bu sayede Twitch üzerinden para kazanabilirsiniz.
- Uygulama özetle şöyle:
- Eğer isterseniz Twitch ile ortaklık kurabilir ve yine bu platform üzerinden para kazanabilirsiniz. Twitch ile ortaklık kurmanız içinse en az 5000 aboneye ulaşmanız gerekiyor. Sonrasında ise bu abonelerle bir izleyici kitlesi oluşturmalısınız. Tüm bunları başardıktan sonra Twitch'e ortaklık teklifinde bulunmalısınız. Eğer onay gelirse kendi kanalınıza "subscriber" adında bir buton eklenecek. Bu buton eklendikten sonra diğer subscriber'lar kanalınıza 4 dolar karşılığında abone olacak. Bu kapsamda Twitch, size 1.2 veya 1.5 dolar aralığında, bir miktar para gönderecek. Ardı kalan diğer para ise Twitch'e gidecek. Bu sayede de Twitch üzerinden para kazanabilirsiniz. Twich'in resmi internet adresinden kullanıcı adı oluşturan herkes programda yayıncı olabilir.
- Günümüzde sosyal medya platformları üzerinden canlı yayınlar yapılması, farklı konularda videolar yayınlanması veya ortak sohbet ve yazışma imkanları ile insanların birbirleriyle iletişim kurması sağlanmaktadır. Yapılan bu yayınlara katılanların veya izleyenlerin beğenmeleri ya da takip etmeleri durumunda bu platformlara bağışta bulunabilmektedirler.
- Ayrıca kullanıcıların platform üzerinde belli bir abone sayısına ulaşmaları halinde, bu platformlar üzerinden de paralar kazanılabilmektedirler.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam dini, kazancın helal ve meşru yollarla elde edilmesini istemiştir.

Bu itibarla sosyal medya üzerinde yayınlanan, paylaşılan, takip edilen veya beğeni yapılan hesapların bünyesinde herhangi bir şekilde gayrimeşruluğun bulunmaması gerekir.

Buna göre içeriğinde İslam'ın inanç ve ahlak ilkelerine aykırılık bulunmayan yayınların ilgili yasal mevzuata uygun bir şekilde yapılmasında ve bu yolla gelir elde edilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.

Bu bağlamda -dini açıdan hiçbir sakıncası olmayan- ücretli yayınları izleme karşılığında istenen bedeli almak caiz olduğu gibi, ücretsiz olarak sunulan yayınlara yapılan bağışları almak da caizdir.

Ayrıca abone sayısının belli bir sayıya ulaşması durumunda, söz konusu sosyal medya platform üzerinden de para kazanılmasında dinen bir sakınca olmaz. Ancak;

İçeriğinde, İslam’ı inkâr ve alay etme, Allah’a ortak koşma, batıl dinleri övme ve onaylama, bu dinlere ait sembolleri şirin gösterme gibi tevhid inancına aykırı olan ve İslam'ın haram kıldığı faiz, kumar, yalan, aldatma ve yanıltma, zina, müstehcenlik, eşcinsellik, içki, terör vb. kötülükleri yapan, bunları meşru gösteren ve bu konularda reklam sunan yayınların yapılması veya bu şekilde yapılan yayınların izlenmesi, takip edilmesi, beğenilmesi, paylaşılması söz konusu ise; böyle bir platformu kullanmak ve bu platform üzerinden kazanç elde etmek caiz değildir, haramdır.

Aynı şekilde insanları yanıltmak için sahte hesaplar açarak abone sayısını fazla göstermek ve böylece karşı tarafı aldatarak, yine kişilik hakları ve mali haklarının zedelenmesine sebep olarak haksız kazanç elde etmek de bu kapsamdadır. Bu kazancın hediye (bağış) yoluyla olması sonucu değiştirmez.