İçeriği uygun olmayan kitapları ne yapalım?

Soru Detayı

- İçeriğinde veya dış kapağında tesettüre riayetsizlik ve çeşitli uygunsuzlukların olduğu / olabileceği Üniversiteye hazırlık kitaplarını satmak caiz mi?
- Kitapların tamamını tam manasıyla her şeyiyle İslam'a uygun mu diye incelemem Allahu Alem zaman açısından pek mümkün olmaz. Göz gezdirmelerim sonucunda da bazı kitaplarda içeriğinde tesettüre riayet edilmeyen resim çizimleri olabiliyor veya kitabın dış kapağında tesettüre riayet olmayan kadın fotoğrafı olabiliyor.
- Veya belki bazı kitapların içindeki metinler de uygunsuz kişiler övülmüş veya metinde İslam'a uygun olmayan şeyler yazılmış olabilir ancak bütün bunlara bakıp karar vermek tabi bir insan için çok mesai alır ancak bazı kitaplarda özellikle de arka kapağında veya ön kapağında tesettüre riayetsizlikleri kitaplara göz gezdirirken gördüm.
- Şimdi ben elimdeki olan üniversite hazırlık kitaplarını 2. elden satabilir miyim? Veya hangi kitapları satabilirim?
- Bu arada eğer Fetvaya göre bazı kitapları eğer satamıyorsam o kitapları ne yapmam lazım bedava mı dağıtayım, yoksa geri dönüşüme mi vereyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hazırlanış amacı dinen meşru olan ve kitabın içeriğinin dine aykırılığını tespit etmenin kolaylıkla mümkün olmadığı yayınların satışı yapılabilir, elde edilen kazanç da haram olmaz.

Ancak içeriğinde bizatihi inanç esaslarını ve sabiteleri inkâr, İslam ile alay etme veya hafife alma gibi unsurlar ile cinselliği çağrıştıran sözler, kumar, fuhuş, müstehcenlik gibi İslâm ahlakıyla bağdaşmayan içeriğin bulunduğu kesin olarak bilinen zararlı neşriyatı satmak ise caiz değildir.

Bu tür yayınların insanlara ulaştırılmasına aracılık edilmemesi, kağıt israfına da sebep olmayacak şekilde geri dönüşümünün sağlanması uygun olandır.