Devlet veya otorite sahipleri, insanların kılık kıyafetlerine karışılabilir mi?

Soru Detayı

- İnsanların nasıl giyineceğine ve ne giyeceğine devlet veya başka insanlar karar verilebilir mi?
- Belli kıyafetlerin giyimini yasaklanıp belli kıyafetleri giymek zorunlu kılınabilir mi?
- Genel ahlak adına kişinin istediği kıyafeti giyme özgürlüğünü kısıtlamak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam'a göre tesettür (uygun giysilerle kapatılması gereken organları kapatmak) farzdır.

Tesettürü sağlayan giysi seçimi ise zamana, mekana, örf ve âdete, tabiat şartlarına göre ayarlasınlar diye müminlere bırakılmıştır.

Bazı kısıtlamalar, tesettürün hikmetinin gerçekleşmesi, başka dinlere ait sembollerin kullanılmaması, karşı cinse benzeme kastının engellenmesi gibi sebeplere bağlıdır.

Bir İslam toplumunda ve devletinde devlet, İslâmî emirlerin, kamuya açık yerlerde çiğnenmesine izin vermez ve ihlalleri engellemek için tedbir alır.