Spot ilaç almam ve satmam caiz mi?

Soru Detayı

- Ben serbest çalışan (özel) veteriner hekimim. Spot ilaç almam ve satmam caiz mi?
- Herhangi bir ilacın vergisi devlete 3 defa ödeniyor. Borcu çok olup da ödeyemeyen, aldığı ilaçları daha ucuza satıp borcunun bir kısmını ödeyebilmek için toplu olarak el altından faturasız satıyor ve alan da faturasız bir şekilde alıyor. Bu ilaca spot ilaç deniliyor.
- Biz bu ilacı alsak doğru olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir ülkede şeriat uygulanmasa bile Müslümanlar yaşıyorsa ve kamu giderleri vergi ile karşılanıyorsa, kamu hizmetinden istifade edenlerin vergiyi de ödemeleri gerekir. Çünkü bu istifadeye diğer vergi verenler bu şartla (herkesin vermesiyle) razı olmuşlardır.

Vergi kaçırmaya alet olmamak gerekir.