Hayvanları tıraş etmek caiz midir?

Soru Detayı

- Ben veteriner hekimim. Kliniğime gelen kedi ve köpekleri traş etmem dinen caiz olur mu?
- Şöyle anlatayım; genelde vatandaş sahiplendiği hayvanları evde tüy dökmesin diye tıraş ettirirken, kendisine ve evdeki eşyalara zarar vermesin diye de tırnaklarını kestirmek istiyor.
- Bundan dolayı bu uygulamaları yapmak doğru olur mu ve karşılığında para almak harama girer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evde köpek beslemek caiz değildir, ama bunun vebali veterinere ait de değildir.

Hayvanların sahiplerine veya başkalarına zarar veren tüy ve tırnaklarını kesmek, eğer bunlarsız da yaşayabiliyorsa, yaşarken eziyet çekmiyorsa ve zarar vermiyorsa caizdir.