Mala ve cana zarar veren hayvanların öldürülmesi caiz midir?

Soru Detayı
Komşumuzun sebzeliği var, sebzelere köstebek dadanmış. İlk başta köstebeklere kıymamış, daha sonra bakmış ki sebzelere çok zarar veriyor, bu sefer de tüfekle öldürmeye başlamış. Ama yanlış ve günah olduğunu biliyor, çok da üzülüyor, ama sebzelerini hep köstebek yiyor ne yapması gerekiyor?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zararlı hayvanları öldürmek caiz olduğu gibi, sansar, porsuk gibi hayvanları derisi ve kürkü için, geyik, ceylan gibi hayvanları eti için öldürmek de caizdir. Domuz hariç, eti yenmeyen çeşitli hayvanları para karşılığı gayri müslimlere ihraç etmek de caizdir. (Şerh-i Nikaye)

Zararsız hayvanları öldürmek caiz değildir. Zararlıları da eziyetsiz öldürmek caizdir. (Berika)