Köstebekleri öldürmek günah mı?

Soru Detayı

- Benim bir bahçem var. Meyve ağaçları mevcut. Ayrıca küçük çapta sebze de ekiyorum. Benim problemim şu:
- Bahçede köstebekler toprağı sürekli kazıyor. Böylece hem bahçedeki otların biçilmesini zorlaştırıyor, hem de ektiğim sebzelere ve ağaçlara zarar veriyorlar.
- Söz konusu köstebekleri ilaç kullanarak öldürsem günaha girmiş olur muyum, caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ekinlere, sebzelere, ağaçlara, insanlara… zarar veren hayvanları ve haşeratı, başka türlü engellemek mümkün olmuyorsa öldürmek caizdir.