Hz. Süleyman'ın hayvanlarla konuşması hikmete ters değil midir?

Soru Detayı

- Hayvanlar konuşuyorsa iradeleri var demek değil midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Süleyman’ın kuşlarla konuşması niçin hikmete ters olsun? Eğer normalin dışında olduğu için hikmete ters düşüyor diyorsanız; bu takdirde mucizeler, kerametler ve teknolojik harikalar için de aynı hükme varmak gerekir.

Ayrıca, hikmet çok geniş bir kavramdır. Kuşlarla konuşmak, hangi gerçeğin hikmetine uygun düşmediğinin belirtilmesi gerekir ki, ona göre cevap verilsin.

Hayvanların da kendi çaplarında iradeleri vardır. İnsan iradesi gibi geniş ve o çapta şuurlu olmasa da yine de bir iradeleri vardır. Örneğin; kuşların uçmaları, kanat çırpmaları, ağaçlara konmaları, yerde yürümeleri gibi hayatlarıyla ilgili birçok davranışları onların bu iradelerini göstermektedir...