Hayvana yapılan zulmün, tecavüzün, haksız yere öldürmenin cezası nedir?

Soru Detayı

- Şeriatta hayvana yapılan zulmün (tecavüz, haksız yere öldürmek vb.) cezası nedir?
- Mesela İslam devletinde bir kişinin böyle bir zulüm yaptığı bilinse, dünyada onun bu davranışına nasıl hükmedilirdi?
- Hangi ceza verilirdi? (Hapis mi, idam mı? vs.).

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayvanlara cinsel tecavüz suçunun cezası, ülülemrin (meşru yöneticilerin) çıkaracakları kanunlara, istişare ile alacakları kararlara bırakılmıştır. (Yani had değil, tazir cezaları vardır.) İçtihatlar da oldukça farklıdır. Ama caydırıcı cezaların verileceğinde ittifak vardır.

Dövmek, öldürmek, işkence etmek gibi fiillerin cezası daha hafif olur.

Ta’zir cezası, suçlunun durumuna ve suçun niteliğine göre ağır söz, hapis, dayak, ölüm gibi cezalardır.