Nefsinle eşini, şefkatinle çocuklarını… seveceksin sözü kimindir?

Soru Detayı

- Nefsinle eşini, şefkatinle çocuklarını, kalbinle Resulullah’ı, ruhunla Allah’ı seveceksin..! Hz. Fatıma (r.anha)'nın böyle bir sözü var mı?
- Ya da başka bir sahabenin veya alimin böyle bir sözü var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bakabildiğimiz kaynaklarda bu anlama gelecek bir rivayet bulamadık.

Türkçe internet sitelerinde bu ifade geçmesine rağmen, hiçbir yerde kaynak verilmemiştir.

Arapça sitelerde ise ne ilgili bir kaynağa ne söz konusu ifadeye rastlayamadık.

Bununla beraber, sevginin türleri vardır. Örneğin bir insanın annesini sevmesiyle eşini sevmesi, evladını sevmesiyle bir dostunu sevmesi, Allah'ı sevmesiyle onun Elçisi Hz. Muhammed'i (asm) sevmesi elbette aynı değildir. Ama hepsi sevgidir.

Keza öpme fiili ardında yatan niyete göre merhamet, şefkat, hürmet, dostluk, sevgi, cinsellik gibi farklı değerlendirmelere tabi tutulmuştur. Allah rızasıyla olduğu takdirde, bunların hepsinin ibadet sayılacağı ifade edilmiştir.

Aynen bunun gibi sevgi de farklı değerlendirmelere tabi tutulabilir...