Muhabbet duası diye bir şey var mı?

Soru Detayı

"Kul in küntüm tuhibbûnellâhe fettebiûnî yuhbibkümullâh. Ya Vedud Ya Beduh Ya Cemil Ya Celil Ya Allah."
- Bu duayı bir sitede buldum. Muhabbet duasıymış. Beduh ismini hiç duymadım. Muhabbetin oluşması için bu duayı okumayı istiyorum.
- Okumamda sakınca olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Soruda geçen ilk cümle bir ayetten alınmıştır ve söz konusu ayette “Allah’ı sevenler onun elçisine tabi olsunlar, böylece Allah da onları sever.” diye ifade edilmiştir:

“Ey Resûlüm, de ki: Ey insanlar! Eğer Allah’ı seviyorsanız, bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah Ğafûrdur, Rahîmdir.” (Al-i İmran, 3/31)

Her Muhammed konusunun geçtiği ayetleri başka muhabbetler için kullanmak ne kadar isabetli olur!

Bununla beraber, bu muhabbetin merkezinde kim olacak? Herkes sizi mi sevsin, yoksa siz mi insanları sevesiniz diye bu duayı okumak istersiniz?

- BEDUH kelimesi İbranice bir kelime olabilir. Bazı muska kaynaklarında bu kelime de zikredilir.

Bize kalırsa, insanların sizi sevmesi için de sizin insanları sevmeniz için de samimi kulluk görevlerini yerine getirin. Allah’a kulluk etmekle kalbiniz yumuşar, şefkatli olur, siz de onunla (Allah düşmanı olmayan) insanları sevmeye başlarsınız. Keza, kulluk etmekle insanların sevgisini kazanırsınız. Nitekim bu konuda bir hadis de vardır. Rivayet edildiğine göre Hz. Peygamber aleyhissalatü vesselam şöyle buyurdu:

"Allah Teala bir kulu sevdiği zaman Cebrail’e: 'Allah filanı seviyor, onu sen de sev!' diye emreder. Cebrail de o kulu sever, sonra gök halkına 'Allah filanı gerçekten seviyor; onu siz de seviniz!' diye  hitap eder. Göktekiler de o kimseyi severler. Sonra da yeryüzündekilerin gönlünde o kimseye karşı bir sevgi uyanır.” (Buhârî, Bedü’l-halk 6, Edeb 41, Tevhîd 33; Müslim, Birr 157)