Kibirli mümin cennete giremeyecek mi?

Soru Detayı

- Allah kimde zerre kadar kibir varsa cennete giremez diyor.
- Yani zerre kadar imanı olan bir Müslüman cennete giremez mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Kalbinde zerre kadar kibir bulunan kimse cennete giremeyecektir.” (Müslim, İman,  147; Ebû Davud, Libas, 26) anlamındaki hadiste geçen kibir iki anlamda yorumlanmıştır:

1. Buradaki kibirle “Allah’a karşı büyüklenme ve ona boyun eğip kulluk etmeyi kendine yedirememe” anlamı kastedilmiştir. Buna göre mümin olmayanlar cennete giremez manasına gelir.

2. Aynı hadis, “Kıyamet gününde müminler kalpleri kibirden arındırıldıktan sonra cennete girebileceklerdir.” şeklinde de yorumlanmıştır. (İbnü’l-Esîr, Nihaye, 4/5) Buna göre, müminin kalbindeki kötü ahlak temizlenir ondan sonra cennete girer, demektir. Zira cennette kötü huy ve ahlak yoktur.

Kalbinde zerre kadar iman olan kimse, ne kadar günahkâr olursa olsun, iman ile vefat etmişse, eninde sonunda cennete girer, cehenneme girse bile orada ebedi kalmaz demektir.