"Kalbinde zerre kadar iman bulunan kimse sonunda cennete girecektir." hadisi sahih midir?

Soru Detayı

"Kalbinde zerre kadar iman bulunan kimse sonunda cennete girecektir."
- Bu hadis sahih mi yoksa değil mi?
- Bazı kimseler bunu kabul etmiyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamber Efendimizin (asm) sözleri, hareketleri ve davranışları bütün Müslümanlar için bağlayıcıdır ve uyulması gerekir. Bu nedenle Kur'an'da olmayan bir şeyi kabul etmeyenler, önce namaz rekatlarını inkar etmelidirler. Bunları bize açıklayan Peygamber Efendimizdir (asm).

Sorunuzda geçen konuya gelince:

Kalbinde iman bulunan ve bu imanla ölen herkesin cehenneme girse bile sonunda cennete gireceğini bildiren hadisler vardır. Ve bu hadisler en güvenilir kaynaklarda geçmektedir. (Buhari, Tevhid 19, 31, 36, 37; Müslim, İman 322, 334; Muvatta, 1/212; ayrıca Prof. Dr. İbrahim Canan'ın Kütüb-i Sitte tercümesine de bakabilirsiniz.)

Diğer taraftan bu konunun da mutlaka Kur'an'dan bir aslını bulmak gerekir denilirse, bir çok ayetten bir tanesi şöyledir:

"O gün insanlar, yaptıkları işler kendilerine gösterilsin diye, bölük bölük Allah'ın huzuruna çıkarlar.
Kim zerre kadar bir iyilik yapmışsa onu görür.
Kim zerre kadar bir kötülük yapmışsa, o da onu görür."
(Zilzal, 99/6-8)

Zatı, sıfatları ve isimleri sonsuz olan Allah'a ve diğer iman esaslarına iman eden bir kimsenin iyiliği, ayette ifade edilen zerre miktar iyiliğe denk gelmeyeceğini kimse söyleyemez. Ezeli ve ebedi olan Allah'a ve onun inanmamızı emrettiklerine iman eden kimse, sonsuz cenneti kazanır. Bu nedenle iman ile ölen bir kimse ne kadar günahı olursa olsun, cezasını çektikten sonra cennete girecektir.