Annesinin gönlünü kıran benim de gönlümü kırmış gibi olur, sözü hadis mi?

Soru Detayı

"Annesinin gönlünü kıran benim de gönlümü kırmış gibi olur." diye bir hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Annesinin gönlünü kıran benim de gönlümü kırmış gibi olur, anlamında bir hadis rivayeti bulamadık.

Ancak merfu ve mevkuf olarak rivayet edilen bir hadiste şöyle buyururlur:

Rabbin rızası anne-babanın rızasında, Onun kızması da anne-babanın kızmasında (saklı)dır. (Tirmizi, Birr, 3)

Kul hakları söz konusu olduğunda, akla ilk önce ana-babalar gelir. Nitekim ayetlerde şöyle buyurulur:

Rabbin, kendisinden başkasına asla kulluk etmemenizi, ana-babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri ya da her ikisi senin yanında yaşlanırsa, sakın onlara 'Öf!..' bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle. Onlara merhamet ederek tevazu kanadını indir ve de ki: ‘Rabbim! Beni küçükken sevgi ve şefkatle büyüttükleri gibi sen de onlara merhamet et.'" (İsra 17/23-24)