Kızım Fatıma sen Ali'ye cariye ol ki, o da sana köle olsun, sözü hadis mi?

Soru Detayı

- Efendimiz'in (Sallallahu aleyhi ve sellem) “Kızım Fatıma sen Ali'ye cariye ol ki, o da sana köle olsun” şeklinde bir hadisi var mı?
- Eğer yoksa bu sözü ikim söylemiş?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu anlamda bir hadis rivayeti bulamadık.

Bu söz, İslam’dan önce yaşamış Ümame bint Haris isimli bir annenin, kızı evlenirken ona yaptığı uzunca bir nasihate aittir:

“Sen onun hizmetçisi ol ki, o da sana köle olsun.”

Kaynaklar:

- Ahmet Zeki Safve, Cemheretu Hutubi’l-Arab, Şirketu Mektebe ve Matbaati Mustafa el-Babî el-Halebî, Mısır 1962, 1/145 vd.
- Mehmed Zihnî Efendi, Meşhur Kadınlar, 1/52-53.