Hamster beslemek caiz mi?

Soru Detayı

- Çok istiyorum, psikolojime faydalı olur diye düşünüyorum.
- Fetvası yok mudur, dokunmasam vs. diye.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, fare, kirpi, sincap.. gibi hayvanların evlerde beslenmesi uygun değildir, doğal ortamlarında yaşamaları gerekir. Çünkü bunlar ne kafes hayvanı ne de evcil hayvandır.

Hamster, bir tarla faresi türüdür. Avrupa’da ve Asya’nın batısındaki alanlarda ya da bozkırlarda, toprağın altında kazdıkları karmaşık yuvalarda yaşarlar. Genellikle meyve, sebze ve tahılla beslenir, kendi dışkılarını da yerler.

Koruma ve güvenlik amacı ile beslenmesi caiz görülen köpeğin bile ev içinde bulundurulmasına cevaz verilmemiştir. (bk. Buhârî, Libas, 88; Müslim, Libas, 83, 87)

Çünkü evde köpek beslemek bir ihtiyaç değildir. Bazı âlimlere göre, hamster denilen hayvan da bu hükme tabidir.

Bununla beraber, Kur'an ve hadislerde bu hayvanın haram olduğuna dair bir beyan yoktur.

Fakat hamsteri evde beslemek tavsiye edilmemelidir. Çünkü bir mümini meşgul edecek çok işleri vardır, fare besleyecek zamanı yoktur, o seviyeye inmemek gerekir.

Ayrıca tıbbi araştırmalarla bu hayvanın bazı virüsleri taşıdığına dair bilgiler de elde edilebilir. Dünyanın bu kadar musibet ve belaları ortada dururken, ahiret gibi ebedi bir hayat yurdu olan cenneti kazanmak veya kaybetmek gibi bir durumda olan insanın fareleri, köstebekleri, köpekleri evin içinde beslemenin fetvasını aramak, gerçekten iman şuuru bakımından çok tuhaf ve pek gariptir...