Hayvanların yok olması adalet mi?

Soru Detayı

- Hayvanların da zihinsel engellilerin de iradesi bulunmadığı halde hayvanların mahşerden sonra yok olması ama zihinsel engellilerin ekseriyetin görüşüne göre cennete girmesi Allah’ın adaletine zıt değil mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Evvela, Allah mülkün sahibi olarak istediği şekilde mülkünde tasarruf etme hakkına sahiptir. Dilediğini insan, dilediğini fare, dilediğini maymun olarak yaratması bir haksızlık olmadığı gibi, dilediğini muaf tutup hesap sormaksızın cennete koyması, dilediğini de bir kazancı olmadığı için yok etmesi de bir haksızlık değildir.

- Bununla beraber;

Öncelikle ifade edelim ki, Allah yarattığı her hayvanın ruhunu asla yok etmeyecek, onları ebedi cennetine alacaktır. Bunlar da kendilerine özel olarak cennetten ebediyen istifade edeceklerdir.

Ayrıca bazı hayvanlar bedenleriyle beraber cennete girecektir.

Hayvanların ruhları baki kalacağını... ve Hüdhüd-ü Süleymanî (as) ve Neml'i, ve Naka-i Sâlih (as.) ve Kelb-i Ashab-ı Kehf gibi bazı efrad-ı mahsusa hem ruhu, hem cesediyle bâki âleme gideceği ve herbir nev'in arasıra istimal için bir tek cesedi bulunacağı rivayet-i sahihadan anlaşılmakla beraber; hikmet ve hakikat, hem rahmet ve rububiyet öyle iktiza ederler.” (bk. Şualar, Üçüncü Şua, s. 55)

Öyle anlaşılıyor ki, bazı naslarda hayvanların toprak olması, onların geneli için geçerli olan ve sadece cisimlerine ve cesetlerine yönelik olan bir bildiridir.

Yoksa hayvanların ruhları yok olmayacağı gibi, onlardan mümtaz bir kısmının bedenleri de yok olmaz. Ruh cevherleri o sayılı birkaç cesette de bulundurulup hem ruh hem cesetleriyle cennete yerleştirileceği ile ilgili Bediüzzaman Hazretlerinin “sahih naslardan” aldığı ilham ve istinbatla ortaya koyması kabul edilebilecek bir hakikattir.