Cennette hayvan olmayacak mı?

Soru Detayı

- Cennete hayvanlar gitmiyorsa cennette hayvan olmayacak mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ruh baki kalacağına göre, bütün hayvanların ruhları kendilerine mahsus âlemde baki kalacaktır. Hz. Süleyman'ın Hüdhüd'ü, Hz. Salih'in devesi, Ashab-ı Kehf'in köpeği hem ruhu hem de cesedi ile birlikte cennete gidecektir.

Bu kısa bilgiden sonra detaya gelince:

Bazı ayet ve hadis rivayetlerinden anlaşıldığına göre, cennette kuşlar(1), hayvanlar(2), öküz gibi hayvanlar(3) bulunurlar.

"Vahşi hayvanlar bir araya toplandığında…"(4) mealindeki ayette, hayvanların da mahşer meydanına çıkarılacakları haber verilmiştir.

Bir hadiste Peygamber Efendimiz (asm),

"Her hak sahibine hakkını vereceksiniz. Hatta boynuzsuz koyunun boynuzlu koyundan kısas suretiyle hakkı alınacaktır."(5)

buyurarak, ahirette hiçbir haksızlığın karşılıksız kalmayacağını bildirmiştir.

Nitekim hayvanların ruhları baki kalacağını ve Süleyman aleyhisselamın hüdhüdü ve karıncası, Salih aleyhisselamın devesi, Ashab-ı Kehf’in köpeği gibi(6) bazı özel hayvanların hem ruhu hem cesediyle baki âleme gideceği ve her bir hayvan nevinin ara sıra istimal için bir tek cesedi bulunacağı, rivayetlerden anlaşılmakla beraber; hikmet, hakikat, rahmet ve rububiyet öyle iktiza ederler.

Risale-i Nur Külliyatı'nda, hayvanların yaratılış gayeleri ne ise, onu en güzel şekilde icra edecek tarzda bir terbiyeden geçirildiklerine ve her türlü meşakkate katlanarak görevlerini ömürleri boyunca yerine getirdiklerine dikkat çekilerek, ahiret hayatında onların da kendilerine mahsus bir mükâfat görecekleri şu ifadelerler nazara verilir:

"... Sair zîruh ve hayvanatın dahi, kendilerine mahsus vazife-i fıtriye-i Rabbaniyelerinde ve evamir-i sübhaniyenin itaatlerinde telef olan ve şiddetli meşakkat çeken zîruhların, onlara göre bir çeşit mükâfat-ı ruhaniye ve onların istidadlarına göre bir nevi ücret-i maneviye, o tükenmez hazine-i rahmetinde baîd değil ki bulunmasın. Dünyadan gitmelerinden pek çok incinmesinler, belki memnun olsunlar."(7)

Kaynaklar:

1) Vakıa, 56/21.
2) Tur, 52/22.
3) Müslim, 315; 1298.
4) Tekvir, 81/5.
5) bk. Müslim, Birr 15, 60; Tirmizî, Kıyâmet 2.
6) bk. Alûsî, Ruhu’l-Beyân, 5/226; Kurtubî, Tefsir, 1/372.
7) bk. Nursi, Sözler, s. 203.