Üç hayvan sırat köprüsünden geçecekmiş, bunlar hangi hayvanlardır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Rivayetlere göre (bk. Alûsî, Ruhu’l-Beyân: 5:226; Kurtubî: 1:372), Hz. Salih (as)’in Devesi, Hz. Süleyman (as)’ın Hüdhüdü ve Karıncası, Ashab-ı Kehf'in Köpeği gibi bazı hayvanlar hem ruhu, hem cesediyle cennete gireceklerdir. Herhalde onların da yolu sırat köprüsünden geçer.

Ruh bâkî kalacağına göre, bütün hayvanların ruhları kendilerine mahsus alemde bâkî kalacaktır. Bazı hayvanlar hem ruh hem de bedenle cennete girerken, diğerlerinin ruhları cennete girecektir.

- Bir hadiste şöyle buyurulmuştur: “Kurbanlarınızı sağlam, güçlü olanlardan seçin, çünkü onlar sırat köprüsünde sizin bineklerinizdir." (Kenzu’l-Ummal, h. no: 12177)

Allah için kesilen kurbanların Sırat üstünde sahiplerine burak gibi binek olacakları müjdesi, yapılan ibadete Allah’ın vermeyi vaad buyurduğu bir mükâfattır. (Nursi, Sözler, Yirmi Birinci Söz, s.186)