Altın, kadına haram mı?

Soru Detayı

- Altının kadına da haram olduğuna dair Nesai kaynaklı hadis-i şerifler var.
- Fakat mezheplere baktığımız zaman altının (gösteriş amaçlı takılmaması ve sadece belirli yerlerde takması koşuluyla) kadına haram olmadığını görüyoruz.
- Hanefi mezhebindenim ama bu hadis-i şerifleri okuyunca kafam karıştı, ben neye göre hareket etmeliyim doğru olan nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda dört mezhep alimlerinin “altınların erkeklere haram, kadınlara helal olduğu” hususunda dayandığı sahih hadisler vardır. Bunlardan bazıları şöyledir:

- Hz. Bera b. Azib anlatıyor: "Hz. Peygamber bize yedi şey yasakladı bunlardan biri de altın takmaktır." (Buhari, Libas, 45)

- Hz. Ali anlatıyor:

"Hz. Peygamber sağ eline ipeği, sol eline de altını aldı ve ‘Bu ikisi de ümmetimin erkeklerine haramdır.’ buyurdu.” (Ebu Davud, Libas, 14; Nesaî, Zînet, 40)

- İbn Mace’de de aynı rivayet var ve “kadınlarına ise helaldir” ziyadeliği de vardır. (İbn Mace, Libas, 19)

- Ebu Musa’l-Eşari anlatıyor:

“Resulullah şöyle buyurdu: ‘İpek giyinmek ve altın takmak ümmetimin erkeklerine haram, kadınlarına ise  helal kılındı.'” (Tirmizi, Libas, 1)