Azab çekmemesi için hayvanları öldürmek caiz mi? Azap çeken, zehirden uzun zaman içinde azapla ölecek bir hayvanı öldürdüm, ne etmem gerekir? Azab çekmemesi için bir hayvanı kasten öldürmenin kefareti nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsana zararı dokunmayan hayvanları öldürmek kesinlikle doğru değildir; en azından mekruhtur. Haksız yere bir hayvan öldüren kişi tövbe istiğfarda bulunması gerekir.

Hayvanların tedavisi mümkün olmadığında ve acı çekmeleri halinde, veteriner hekimlerinin verdikleri karar sonucunda hayvanların ötenazi yapılması caizdir.