Seyyar satıcıdan alışveriş yapmak caiz mi?

Soru Detayı

- Vergi vermemek umumun hakkına girdiğinden ötürü, seyyar satıcılardan yemek yemek veya ürün almak caiz midir?
- Bu durumda onları vergi vermemeye teşvik etmiş oluyor muyuz, sebep olan yapan gibidir hadisine girer mi?
Buna göre:
- Seyyar satıcılık yapmak caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soru:
Seyyar satıcılık yapmak caiz mi?

Cevap:
Seyyar satıcılık yapmak ülü'l-emrin izni ile caiz olur. Kamu yararı yüzünden yasaklanmış ise, buna uyulmak gerekir.

Soru:
Seyyar satıcıdan alış veriş yapmak caiz mi?

Cevap:
Başka şekilde ihtiyaç karşılanabiliyorsa kaçak seyyar satıcıdan alış-veriş yapmak, yasağı çiğnemeye katılmak demektir.