Cariye sayısında neden sınır yok?

Soru Detayı

- Cariyelik meselesini biliyorum, ama eş gibi kullanılan cariyelik konusunda dinde neden bu tarz cariyelere sayı sınırı verilmemiş?
- Zaten 4 eş sınırı varken eş gibi kullanılan cariyede neden sınır yok?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu sınırı eşyanın tabiatı koyar. Sıradan kimselerin pek çok cariyesi olamaz; çünkü bunları beslemek ve haklarına riayet etmek gerekir. Birden fazla cariye ile sahiplerinin cinsel temasını cariyeler tercih ederler; hem beşeri arzuları bunu gerektirir hem de hamile kalırlarsa kısmen hürriyete kavuşmuş olurlar.

Sultanların, vezirlerin, durumu bunu gerekli kılanların çokça cariyesi olur; bunlar çeşitli hizmetlerde kullanılırlar, sahipleri tamamı ile cinsel ilişkiye girmez, seçilmiş olanlarla girerse onlar da hamile olduklarında hürriyete kavuşur, hanım olurlar.