Kadın, nikah akdinde birden fazla şart koşabilir mi?

Soru Detayı

- Mesela eşi cariyeler ile cinsel temasta bulunmayacak ve kendisinden sonra ikinci bir evlilik yapmayacak tarzında.
- Ve koşulacak şartın sayısının sınırı var mıdır?
- Erkek bu şarta uymak zorunda mı, uymazsa nikâh yok olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Artık cariye falan yok. İslam bu uygulamanın zaman içinde yok olmasını hedeflemiş idi, sonunda bu hedefe ulaşıldı.

Geçmişte olan köle ve cariye ile ilgili hükümleri sormanın ve bunun dillerde dolaşmasının zararlı olduğunu düşünüyoruz.

“Bundan sonra savaş olursa ne yapacağız?” manasında soruluyorsa, cevabımız şudur:

Bundan sonra da savaşlarda alınan esirler köle ve cariye yapılamayacaktır; İslam devletlerinin uluslararası insan hakları sözleşmelerine koydukları imzalar bağlayıcıdır.

Bir kadın, kocasına, “Üzerime kuma getirmemen şartıyla seninle evlenmeyi kabul ediyorum.” demiş ise, koca ikinci evlilik yaptığında kadının boşanma ve tazminat talep hakkı doğar.