Allah'ın delil indirdiği şeyi Allah'a ortak koşabilir miyiz?

Soru Detayı

- ENAM-81, ALİ İMRAN-151 ve benzeri ayetlerde Allah c.c şirk koşulmasını indirmediği delile bağlıyor, bu ne demek açar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Allah’ın, hakkında hiçbir delil indirmediği şeyleri O’na ortak koşmalarından dolayı yakında kâfirlerin kalbine korku salacağız. Onların gidecekleri yer de cehennemdir. Zalimlerin varacağı yer ne kötüdür!” (Âl-i İmran, 3/151)

mealindeki ayet ve benzerlerinde -meal olarak- yer alan “hakkında hiçbir delil indirmediği şeyleri O’na ortak koşma...” ifadesi, Allah’a ortak koşmanın hiçbir delilinin olmadığına ve olamayacağına dikkat çekmeye yöneliktir.

Çünkü gerçekte yok olan bir şeyin varlık delili olamaz. Yoksa, bu ifade “eğer bir delil olursa şirk koşmanın caiz olacağı” anlamına gelmez.

Mesela, bir erkeğe: “Eğer sen kadın gibi karnında bir çocuk taşısan, bir gün mutlaka doğum yapacaksın...” denilse, bu ifadeden hiçbir zaman erkeğin karnında çocuk olabileceği ihtimali akla gelmez. Akla gelen şey, “bu işin imkânsız olduğu” gerçeğidir.

- Kur’an’ın bu ifadesinde şu gerçeğe de dikkat çekilmiştir:

Gaybi bir şeyin gerçek olduğunun tespit edilmesi, ancak Allah’ın bildirmesi ile mümkündür. Allah’ın -haşa- ortağının olup olmaması gaybi bir meseledir. Öyleyse bunun tespiti de Allah’ın bildirmesine bağlıdır. Allah kitabında/Kur’an’da (ve diğer vahiylerinde) böyle bir ortağının olduğundan söz etmediği gibi, bilakis defalarca ortağının olmadığına vurgu yapmıştır.

Durum bu merkezde olduğuna göre, müşriklerin bu tür iddialarının tamamen tutarsız olduğu gün gibi ortadadır.

İşte ayette bu iddiaların mesnetsiz ve mantık açısından tutarsız olduğuna çok beliğ bir şekilde işaret edilmiştir.