Allah'a karşı bilemeyeceğiniz şeyleri söylemenizi haram kıldı, ayeti ne demektir?

Soru Detayı

- A'raf Suresi 33. ayet, “Allah'a karşı bilemeyeceğiniz şeyleri söylemenizi haram kıldı!" diyor.
- Bu ne demek, örnek vererek açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayetin meali şöyledir:

“De ki: Rabbim ancak açığı ve gizlisiyle her türlü fuhşiyatı, günahı, haksızlıkla tecavüzde bulunmayı, hakkında Allah'ın hiçbir delil indirmediği şeyleri Ona ortak koşmayı ve Allah hakkında bilmediğiniz şeyleri söylemenizi haram kılmıştır.” (A'raf, 7/33)

- “Allah hakkında bilmediğiniz şeyleri söylemeniz” mealindeki ayetin ifadesi, müşriklerin Allah hakkında ileri-geri konuşup iftira etmelerine işarettir.

Benzer ifade, bu surenin 28. ayetinde de yer almıştır. Oradaki ifade daha açıktır:

“Onlar bir kötülük yaptıklarında, ‘Babalarımızı bu yolda bulduk, bunu bize Allah emretti.’ derler. De ki: 'Elbette Allah kötülüğü emretmez. Allah’a karşı bilmediğiniz şeyleri mi söylüyorsunuz?'(A'raf, 7/28)

- Görüldüğü gibi, burada ifade edildiği üzere, Hz. Peygamber (asm), müşriklerin âdet haline getirdikleri bazı kötü huylarını terk etmelerini söylediğinde, “Babalarımızı bu yolda bulduk/onlar da aynı şeyleri yapıyorlardı. Bunu bize Allah emretti.” diye mazeret beyan ediyorlardı.

İşte Kur’an’nın bu her iki ayetinde de onların bu söylediklerinin hiçbir kanıtı olmadığı, sırf cahilliklerinden bunu söyledikleri ifade edilerek onlar “Allah hakkında bilmediğiniz şeyleri söylemeniz haram kılınmıştır.” ifadesiyle uyarılmıştır.

Bu ayetten anlaşıldığı kadarıyla, burada yine bu “Allah hakkında bilmedikleri şey” Allah’a şirk koşmak ve çocuk isnat etmek gibi hususların da içinde olduğu iddialarıdır. (bk. İbn Kesir, ilgili yer)