Hadise olan iştiyakla, kıyamet günündeki şefaatin bir ilgisi olabilir mi?

Soru Detayı

- Ebû Hüreyre Hazretleri, bir gün Peygamberimizin yanına giderek; kıyamet gününde kendisinin şefaatine ilk önce kimin nail olacağını sormuş, Peygamberimiz de "Ey Ebû Hüreyre! Hadise olan merakını bildiğim için, bu hadis hakkında ilk soruyu senin soracağını tahmin ediyordum." demiştir. (Buhari, İlim, 33; Rikâk, 51)
- Hadise olan iştiyakla, Kıyamet günündeki şefaatin ne ilgisi var tam anlayamadım?
- Hadisleri öğrenip, hadislerdeki manaları hayatımızda yaşayınca, Peygamberimizin şefaatine mi nail olacağız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hadiste, hadis ilmini öğrenme merakı ile kıyametteki şefaat arasında doğrudan bir ilişki olduğunu düşünemiyoruz.Ancak hadisleri öğrenip, hadislerdeki manaları hayatımızda yaşamanın, Peygamberimiz (asm)'in şefaatine nail olabileceğimiz ümidini her zaman taşımalıyız.

Burada, Ebu Hureyre’nin Hz. Peygamber (asm)'den meseleleri öğrenme merakı herkesten fazla olduğu için, Peygamberimiz, onun bu merakından ötürü çok önemli bir konu olan şefaat gibi bir konuyu da herkesten önce soracağını tahmin ettiğini belirtmiştir.

İbn Hacer de bu hadisin hem Ebu Hurere’nin hem de ilim öğrenmenin faziletine işaret ettiğini bildirmiştir. (bk. İbn Hacer, Fethu’l-Bari, 1/194)

Peygamber Efendimiz (asm), Ebu Hüreyre’nin bu sorusuna, “Kıyamet günü şefaatime nail olacak en mutlu insan, 'La ilahe illallah.' diyen kimsedir." (Buhârî, ilim; 33) diye cevap vermiştir.