Kadın kocasına ikinci bir eş ile evlenmemesini şart koşabilir mi?

Soru Detayı

- Çok eşlilikte anlamadığım bazı yerler var:
- Çok eşliliği İslam getirmedi belki onlarcadan dörde indirdi bunu anladım. Adaleti sağlamak şartıyla 2. eş alabilir, bunu da anladım. İlk eş kıskanır diye izni şart değil, bunu da anladım.
- Ama erkek adaleti sağlayamasa bile evindeki huzuru boş yere kaçacağını bilmesine rağmen ikinci nikahın geçerli olup bu günah ve adeta ilk eşe erkeğin yaptığı zulüm kaprisinin kapatılmamasını anlayamadım.
- Ayrıca nikah kıyılırken kadının ne derse desin erkeğin eşinden gizli gizli 2. nikah kıyma yetkisini alamamasını da anlamadım. Evet belki sözünü tutmadı diye günah var ama nikah geçerli?
- Olan oluyor. Hal böyleyken ilk eş "benimle evli olduğun müddet benden başkasıyla evlenmeyeceksin; kabul ediyorsan nikah kıyarım etmezsen kıymam" dese, erkek de kadın da rıza gösterip nikah kıysalar, erkeğin kıydığı 2. nikah nasıl geçerli olur aklim almıyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mübah (dince serbest) olan bir konuda, mübah ile mahzurlu oluş çatışırsa, mübah terk edilir.

İkinci bir eş ile erkeğin evlenmesi mubahtır. Mevcut şartlarda, sosyal ve psikolojik durumda belki daha ziyade şehirde veya şehirleşmiş kırsal bölgede yaşayan kadınlar genellikle tek eş oldukları, ikinci eşin normal kabul edilmediği, üzerine evlenilen kadının bazen hastalanacak kadar sarsıldığı, travma ve depresyon geçirdiği, kadının ailesinin de üzüldüğü, belki araların bozulduğu, evdeki düzen bozulduğu için bu çoluk çocuğa da zarar verdiği… için günümüzde ikinci evlilik -yukarıda açıklanan mahzurları sebebiyle- zaruret dışında caiz olmaz; yani mübahın, mahzur karşısında terk edilmesi gerekir.

Kadın kocasının ikinci bir eş ile evlenmemesini şart koşabilir. Koca şarta uymazsa, kadının boşanma hakkı olur. Yaptırım maksadıyla yüklü bir mehir de şart koşarsa, boşanma halinde mehrini alır.