İkinci evlilik için ilk hanımdan izin almak şart mıdır?

Soru Detayı
Kesinlikle desteklemediğim bir konu ama, bir insanın ikici defa evlenmesi için ilk eşinden izin alması gerekir mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Erkeğin, ikinci evliliği yaparken karısından izin alması şart değildir. Ancak aile huzurunun devamı için eşine haber verip bu konuda onun da görüş ve rızasını alması tavsiye edilir.

İslâm aile hukuku, dördü geçmemek üzere ve oldukça güç durumlara ve şartlara bağlı olarak, erkeğin aynı zamanda birden fazla (dörde kadar) kadınla evlenmesine izin vermiştir.

İlk eş, nikah akdi sırasında üstüne evlenilmemesi şartını koşmuş ise, ikinci evlilik yapılamayacağı gibi, usulüne uygun evlenmelerde eşlerin hukuk ve şahsiyetini gözönünde bulundurmak da gerekir.