Sigorta pirimini düşük yatırmak caiz midir?

Soru Detayı

- İşçilerin maaşları yüksek olduğu halde, asgari ücretten gösterip sigorta pirimini düşük yatırmak caiz midir?
- Bazı işyerleri kendi çalıstığım iş yeri de dahil, çalıstırdıkları elemanlarının sigortalarını asgari ücret üzerinden yatırıyorlar, bu durum caiz midir?
- Ve kimin hakkı doğar devletin mi, yoksa çalışanın mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Böyle bir uygulama caiz değildir. Yalan beyanda bulunarak kanunlara aykırı hareket ettikleri için, hem işçinin hem de devletin hakkına girmiş olurlar.

Bu gibi konularda kanunlara göre hareket etmek gerekir.