Pazarlamacı olarak çalıştığım yerden çıkıp başka yere geçince, eski müşterileri çekmek caiz olur mu?

Soru Detayı

- bir iş yârinde ihracat müdürü olarak çalışıyorum yada her hangi bir firmada pazarlama elemanıyım. gerek para için yada çalıştığım şirketle anlaşamamaktan dolayı başka bir şirkete geçsem transfer olsam, eski çalıştığım iş yerinden müşterileri yeni yere çekmem caiz midir?
- bazı iş yerleri seni transfer ederken senin portföyüne bakıyorlar yada onları yeni müşteri olarak transfer etmen için alıyorlar.
- daha önce çalıştığım bir iş yeri ayrılırsan müşterilerimi çekme ben onları ne emekle elde ettim dedi. geçtiğim iş yeride başkalarını kapmak için uğraşıyor.
- şuanda geçmeyi düşündüğüm firmada ne olacak bilmiyorum. mesele anlaşılmıştır her halde .

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Böyle bir davranış, ekmeğini yediğiniz eski iş yerinize hiyanet olur ve caiz değildir.

Eski çalıştığınız yerin müşterilerini çekmeye çalışmanız caiz olmaz. Oradaki müşteriler sizin etkiniz olmadan kendi rızaları ile gelip yeni iş yerinizden alışveriş yaparlarsa o zaman bir sorun olmaz. Ancak sizin müşterileri etkilemeye çalışmanız caiz değildir.