Mesai saatleri içinde, farklı işlerle uğraşmak ve telefon görüşmeleri yapmak caiz midir?

Soru Detayı

- Bilgisayar yazılımcısı olarak bir firmada çalışıyorum. Çalıştığım yerde, mesai saatleri içerisinde fırsat bulduğum zamanlarda para kazandıracak farklı işlerle uğraşmam ve / veya dışarıdan aldığım ek işlerden dolayı telefon görüşmeleri yapmam, o işlerle ara ara uğraşmam caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konu, iş verenin iznine bağlıdır. İş veren buna müsaade ediyorsa yapabilirsiniz; iş veren razı olmuyorsa yapamazsınız.

Veya ürün odaklı çalışırsınız. Yani aldığınız işi bir haftada teslim etmek üzere iş verenle anlaşırsınız, mesai odaklı değil ürün odaklı çalışırsınız. İstenen sürede işi tamamlarsanız, kalan vakitlerde yine iş verenin rızası ile başka şeylerle meşgul olabilirsiniz.