Tekel bayisinde kullanılacak bir telefon için program yapmak ve satmak caiz mi?

Soru Detayı

- Ben bilgisayar mühendisliği mesleğini yapıyorum. Küçük bir yazılım firmasında çalışıyorum, yazılım (program) işleri yapıyoruz. İş yerinde karşılaştığım bir durumla ilgili sizden fetva almak, danışmak istiyorum. Patronuma şu şekilde bir iş siparişi gelmiş.
- İşletmelerin sipariş verebileceği ve çeşitli işlemlerini gerçekleştirebileceği bir telefon uygulaması. Bu uygulamayı patronumdan tekel bayileri için istemişler.
- Bu telefon uygulaması işinin bir kısmını bana yaptırmak istiyorlar, ben tekel bayisine satılacağı için bu işi yapmak istemediğimi söyledim.
- Patronum da şöyle diyor, biz bunu genel bir telefon uygulaması yapacağız. Sadece tekel bayisine değil diğer işletmelere de satacağız diyor (dönerci, fast food yerleri gibi yerlere mesela). Ama uygulamayı bize sipariş veren sadece tekel bayisidir, diyor. Ve bana diyor ki biz bıçak satarız, onu birisi alır adam öldürür, diğeri alır iyi bir iş yapar diye bana böyle bir örnek veriyor. Benden yapmamı istedikleri ürün bir telefon uygulaması.
- Bu uygulama her iş dalından işletmelere satılacak bizim şirket tarafından. Bu uygulamayı alan iş yerleri bunu kullanarak kendi ürünlerini satacaklar, satış ve pazarlama yapacaklar. Örneğin bu uygulamayı kullanan tekel bayisi kendi ürünlerini satacak bunu kullanarak, dönerci kendi ürünlerini satacak, kırtasiyeci kendi ürünlerini satacak vs. gibi. Bu uygulamayı benim çalıştığım şirketten tekel bayisine satmak için istemişler.
- İlk aşamada uygulamayı alan tekel bayii olacak ama genel olarak her iş yerine satılabilecek bir uygulama olduğunu düşünebilirsiniz. Ben bu telefon uygulamasının tekel bayisine satılacağı biliyorum.
- Bu telefon uygulaması projesinin yazılımında yer almalı mıyım?
- Bu durumda ne yapmalıyım, nasıl bir yol izlemem gerekiyor?
- Ben Müslüman olarak yaşamaya çalışan bir kardeşinizim. Bu konuyla ilgili görüşlerinizi öğrenip fetva almak istiyorum?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam dini, kişilerin meşru işlerle uğraşmalarını ve geçimlerini helal yollardan elde etmelerini emreder.

Bir alet, bir yazılım, bir program, bir bina, bir hayvan, bir başka şey hem helal hem de haram olacak şekilde kullanmaya, tüketmeye, yararlanmaya müsait ise bunları üreten, alan ve satan değil, haram şekilde kullanan sorumlu olur. Satarken böyle kullanacağını bilseniz de hüküm değişmez.