Yasal olmayan yolla kayıt edilen telefon almak caiz mi?

Soru Detayı

- Bazı kimseler akıllı telefonları yurtdışından getirerek veya getirterek ciddi miktarda ucuz bir fiyata satıyor. Devlet de yolcu, beraberinde yurtdışından 2 ya da 3 yılda bir telefon getirip pasaporta kayıt yapabilir. Ayrıca ücreti mukabilinde kayıt yapması gerekmektedir diyor.
- Ucuz fiyata satan kişiler çoğunlukla (eğer mümkünse) ücret vermeden yasal olmayan bir şekilde kayıt yapıyor. Maddi durumu iyi olmayan çoğu insan daha fazla para vermemek için bu kişilere yönelebiliyor.
- Bu kişilerden telefon almanın hükmü nedir? Caiz midir?
- Maddi durumu kötü olup, alanlar ne yapmalıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yurt dışından telefon getirip, bu telefonu resmi yollardan kaydettirerek kullanmak, satmak veya satın almakta dinen bir sakınca yoktur.

Ancak kanunlara aykırı olarak, kaçak yoldan telefon getirmek veya getirilen telefonu yasal olarak kaydettirmeden bir şekilde yazılımıyla oynayarak kullanıma açmak, kanunen suç olduğu gibi dinen de caiz değildir.

Bu şekilde kullanıma açıldığı bilinen telefonların satın alımı da caiz değildir.

Caiz olmadığı halde, söz konusu işlemi yapan kimsenin telefonunu yasal yollarla kaydettirmesi gerekir. Ayrıca tövbe ve istiğfar ile Yüce Allah'tan bağışlanma dilemeli bir daha bu tür işlere tevessül etmemelidir.