Okula yardım edip ayrıcalıklarından faydalanmak rüşvet olur mu?

Soru Detayı

- Devlet okullarına (farklı ayrıcalıklardan yararlanmak için) bağış adı altında kayıt ücreti ödemek caiz midir?
- Bazı devlet okullarında kayıt esnasında "okula bağış" adı altında kayıt ücreti talep edilmekte. Bu talep genelde okulun ihtiyaçları anlatılarak istense de bazı okullar da bağış karşılığında veliye bazı ayrıcalıklar vermekte. Mesela en yaygın 2 tanesi şu:
1. Adrese dayalı kayıt sisteminde, ikamet adresi okula uygun olmayan öğrencinin "bu okul daha kaliteliymiş" diyerek anne babasının adres dışı bir okula kayıt ettirmek istemesi.
2. Adres dahilinde olsa bile her çocuğun kura çekilişi ile hangi öğretmene denk geleceği belirlenirken, yine anne babanın çocuğu için "mesleki tecrübesi ve donanımı övülen bir hocayı" tercih edebilmesi için okul idaresi bir bağışta bulunulmasını istiyor. Yani bağış yaparsan istediğin hocayı seçebilme hakkını veriyorum sana diyor okul müdürü.
- Şimdi takva sahibi olmak isteyen insanların bu paranın gerçekten okulun ihtiyaçları için kullanılıp kullanılmayacağını denetleyip emin olabilme imkanı yok. Sadece öyle olmasını ümit ediyoruz?
- Öte yandan maddi anlamda bağış yapma imkanı olmayan ailelerin çocukları da var. Hangi öğretmenin hangi çocuk hakkında hayırlı olacağından da emin değiliz. Fakat bazı devlet okullarının da gerçekten ihtiyaç halinde olduklarına şahit oluyoruz. Sabun deterjan, temizlik malzemeleri, boya badana, güvenlik personeli vb.
- Bu eksiklikleri görünce niyetimiz gerçekten bağış olsa da çocuğumuz için dilediğimiz hocayı/okulu seçebilmek adına okul banka hesabına eft bağış yapmak rüşvet/haram sayılır mı?
- Nakdi yardım caiz değil ise ihtiyaç malzemeleri hibe ederek ayni yardım ile okulun sunduğu ayrıcalıklardan faydalanılabilir miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Okula nakdî veya malzeme yardımı yapmak (bağışlamak) caizdir.

Bunu yapan velilerin çocuklarına, adalete, hakkaniyete, eşitliğe aykırı bir imtiyaz tanımak caiz değildir.

Bağışı yaparsınız, böyle bir imtiyazı kabul etmezsiniz.