Yazılımı günahta kullananın bana da günahı var mı?

Soru Detayı

- Bir yazılım satıyorum, bu yazılımı iyi amaçla kullanan da var kötü amaçla kullanan da var, günahı bana mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam dininin haram kıldığı fiilleri içermeyen, gayrımeşru unsurlar barındırmayan yazılım yapmak ve satmak caizdir.

Gayrımeşru bir araç için üretilmediği halde, günah yolunda kullanılmış olması, yazılımı yapanı günahkâr kılmaz.

Şu var ki yazılımı yapan, bunun büyük oranda gayrımeşru işler için kullanılacağını biliyorsa, böyle bir yazılımı üretmekten kaçınmalıdır.