Çalıştığım yerden personel indirimi ile ürün alıp satmam caiz olur mu? Firma buna izin vermiyor...

Soru Detayı

- Ben yurtdisinda calismaktayim. calistigim is yerinden indirimli urun alma hakkim var. is veren bu urunleri calisanlarina cok uygun fiyatla vermektedir. herkese verilen senelik kotalar dahilinde bende bu urunlerden almaktayim. Fakat bu urunleri almak icin belirli sartlari kabul etmek gerekiyor; ozellikle urunlerin kar amacli satisi yasak.

- Ben cevremden isteyen tanidiklara istediklerini 5-10 euro gibi bir kar ile satmaktayim (bunu yapmis oldugum emegin bir karsiligi olarak urun fiyatina ilave edyorum). Arkadasin biri bana is yeri ile yaptigim sozlesmeyi bozdugum icin yaptigim kazancin helal olmayacagini soyledi. Lutfen bana aciklar misiniz, elde etmis oldugum kar haram midir?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Size indirimi şartlı olarak yapıyorlar. Bu şarta uymazsanız, indirim helal olmaz...