Salgın, savaş gibi durumları bahane ederek fahiş fiyata ürün satmak caiz mi?

Soru Detayı

- Örneğin, korona virüs salgınının Türkiye'ye gelmesiyle birlikte, bazı fırsatçılar temizlik ürünlerine fahiş fiyatlarda zamlar yaptı. Dezenfektan ürünlerden bazılarının yüzde 4 bin zamlandığı görülüyor.
- Bu durum caiz midir, kazanç helal midir?
- Böyle durumlarda ölçü ne olmalıdır?
- Esnaf elinde bulunan mallara zam yapabilir mi, bunun bir ölçüsü var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Elde bulunan satılık bir malın fiyatı piyasa raicine göre belirlenir.

Ortada meşru ve tabii bir sebep yok iken, piyasaya müdahale ederek veya stokçuluk gibi işlemlere başvurarak fiyatları arttırmak caiz değildir.

Kişinin elinde olmayan sebeplerle tedarikte fiyat artırımı olursa, eldeki mallara bunu yansıtmak caizdir; çünkü eski fiyattan satarsa kâr şöyle dursun eşit miktarda malı bile alıp yerine koyamaz.