"Bir malı satarken fiyatını yüksek söylemeyin, niyetinizde olan gerçek fiyatını söyleyin." şeklinde bir hadis var mıdır?

Soru Detayı

- Ben aracımı internetten ilan yoluyla satmak istiyorum. Aklımdaki fiyat yani niyetim 30.000 tl ye satmak olsa, internete 30.500 tl yazsam nasıl olsa pazarlık olur diye ya da 31.000 tl yazsam belki bu fiyata satıp kârımı artırırım diye. Mesela bu yaptığım helal olur mu?
- Sanki Efendimiz (s.a.v)'den bir hadis hatırlar gibi oldum, emin olmamakla birlikte mealen "niyetiniz olmayan fiyatı söylemeyin" gibi.
- Böyle bir hadis varmıdır.yada direk 30.000 tl mi yazmalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

687. (2204) (6674)- Kayle Ümmü Benî Emmâr radıyallahu anhâ anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın yaptığı umrelerden birinde kendisine Merve'de yaklaştım ve:

"Ey Allah'ın Resûlü! Ben alıp satan bir kadınım. Bir şeyi satın almak istediğim zaman arzuladığımdan daha yüksek bir fiyat teklif ediyorum. Sonra yavaş yavaş artırarak arzuladığım fiyata geliyorum. Bir şeyi satacağım zaman da önce, almayı arzuladığım fiyattan daha yüksek bir fiyat teklif ediyor, sonra yavaş yavaş inerek arzuladığım fiyata geliyorum, (böyle yapmama ne dersin?)" dedim. Şu cevabı verdi:

"Ey Kayle, böyle yapma. Bir şey satın almak istedin mi, düşündüğün fiyatı söyle, sana verilsin veya verilmesin."

Aleyhissalâtu vesselâm sonra şunu söylediler:

"Bir malı satmak istediğin zaman da versen de vermesen de (yüksek fiyat değil) satmak istediğin fiyatı söyle." (İbn. Mace, c.2, hadis no:2204; Taberani, Mucemül Kebir, hadis no: 25/13/4)

- Mecmaü'z-Zevaid eserinde bu hadisin isnadının zayıf olduğu bildirilmiştir.

1. Hadis, kadınların ticaret yapabileceğine delildir. Alimler kadının mütesettire ve fitneye sebep olmayacak yaşta olması şartını zikrederler.

2.Ticaret sırasında aldatıcı fiyat teklifi yapılmamalıdır. Bu durum alış-verişte güven ve itimadı sarsar, gerçek fiyat söylenmelidir.

(bk. Prof. Dr. İbrahim Canan, Kütüb-ü Sitte Tercüme ve Şerhi, c. 17, Ticaretler Bölümü-1, Hadis no: 687)