Kuzu alıp bir yıl vadeye satmak caiz midir?

Soru Detayı

- Şimdi kuzu alıp bir yıl sonrasına satarsam yüz lira kar veriyorlar. Bu ticaret helal midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah, faizi haram, alışverişi helal kılmıştır. (bk. Bakara, 2/175) Alışveriş, kâr gayesi güden bir muameledir. Kâr da kişinin sattığı bir malı, aldığından daha pahalıya satmasıdır. Bu, fiyatların sabit olduğu bir ortamda görünür rakamlarla olabilir.

Fakat fiyatların devamlı değiştiği bir piyasada, sattığı malın parasını aldığı gün, aynı malı yerine koyamayacak olan bir kimse görünüşte fiyatı alış fiyatından fazla bile olsa kâr değil zarar etmiş olur. Tabii bu durumda ya ticareti bırakması veya vadeli satıştan vazgeçmesi gerekir. Gücün maddeye dayandığı günümüzde, şayet vade farkı alarak mal satmak caizse Müslüman tüccarları bu tür satıştan men etmek safdillik hatta ahmaklık olur.

Vade satışlarının yapılış şeklini iki türlü tasavvur edebiliriz:

1. Satıcı: "Bu malın peşin fiyatı şu, vadeli fiyatı şudur." der; alıcı da bunlardan birisini aralarında anlaşmadan ve peşin mi yoksa vadeli olacağını belirlemeden "Tamam aldım." der. Bu tür yapılan bir satış fasittir. Çünkü fiyat belirtilmemiştir. Oysa bir satışın sahih olması için fiyatın anlaşmazlığa neden olmayacak şekilde belli olması lazımdır. Ayrıca Hz. Peygamber Efendimiz (asm) bir satışta iki şartı yasaklamıştır. Tekrar belirtelim ki, bu hüküm, taraflar fiyatlardan birisi üzerinde anlaşmadan ayrılmaları halindedir.

2. Satıcı, malın peşin fiyatını ve belirli vadelere göre vade fiyatını söyler; alıcı da bu fiyatlardan birisini tercih eder ve bunun üzerinden alışverişi kesinleştirirler. Bu şekilde yapılan satış helaldir ve dinî bir sakıncası yoktur. Bu muameleyi faiz olarak değerlendirmek mümkün değildir. (Serahsî, el-Mebsut, XIII, 8)

Buna göre, siz aldığınız kuzuların vadesini ve alacağınız parayı berlirleyerek satış yapabilirsiniz.