Telefon üzerinden ürün alıp kira getirisini kullanmak uygun mu?

Soru Detayı

- Turgo shader denen Alman firmadan telefon üzerinden ürün alıp kira getirisini kullanmak uygun mu?
- Alman bir firmadan elektrikli bir araca (araba, bisiklet, scooter vb.) ürünü 1 yıllığına satın alınıp Çin'de işlev görmektedir oranın para birimi yen üzerinden günlük ne tür bir araç aldı iseniz ona göre gelirinden bir miktarda size aktarmaktadır, sadece banka üzerinden hangi araç alınacaksa onun değeri kadar para yatırılmaktadır ve 1 sene sonra araç firmanın olmaktadır.
- Sadece uygulama üzerinden aracın çalışma saati ve elde ettiği kâr gözükmektedir, şüphede kaldığından dolayı size sorma gereği duydum inşallah anlatabilmişimdir.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tek başına veya bir kişi ile ortak, bir gelir getiren, helal malı alıp kiraya vermek ve bunun kirasını almak caizdir.

“Bir yıllığına satın almak” değil de bir yıllığına (daha az veya daha çok süre) kiralayıp alt kiracıya kiraya vermek de caizdir.