Tarlayı üç yıllığına kiraya verdim. Bir yıl sonra anlaşmayı feshedebilir miyim?

Soru Detayı

- Bundan 2 ay önce babamdan kalan tarlayı 3 yıllıgına birine kiraya verdik. ilk yılın parasını da peşin aldık. tarlamızı kiraya verirken 4 hisseliydi. daha sonra tarlanın diğer 2 hissesini kendim aldım. 4 te 3 hissesi benim, diğer 1 hisse de ablamın oldu. kiraya verdiğimiz kişi ile aramızda herhangi bir resmi sözleşme yapmadık. şimdi tarlanın 4/3 hissesi benim.
- Şu an tarlayı kendim ekip biçmek istiyorum. adamın verdiği ilk yılın parasını da kendisine iade edecem. ablam da "sen ek biç benden sana izin var" dedi. tarla kıraç. kuyu vurdurmak istiyorum. ona da ruhsat izni her zaman çıkmıyo. 3 yıllığına kiraya verdim ama 3 sene sonunda ruhsatı bir daha alamama sıkıntısı da var. çünkü herzaman ruhsat vermiyolar.
- Ne yapmamı tavsiye edersiniz. adamın parasını verip helalleşmem mi gerekir yoksa yine parasını verip ben ekip biçecem diyerek kestirip atmalı mıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Parasını aldığın yıl dışındaki zaman için kira akdini tek taraflı olarak bozabilirsiniz.