Hayra verilmek üzere sözlü olarak vasiyet edilmiş tarla, varislere intikal ettiğinde varisler nasıl davranmalıdır?

Soru Detayı

- Annemin çocuğu olmayan bir halası vardı. Vefat etmeden önce "Tarlamı hayıra ver." demiş kocasına. Vefat edince dedeme de miras kaldığı için, dedem "İmza atayım da vakfa verelim." demiş, ama kocası ilgilenmemiş. Dedem de vefat edince tarladan yol geçti ve parası dedemin çocuklarına paylaştırıldı.

- Bu durumda annemler bu parayı ne yapmalı?

- Halalarının vasiyetine binaen vakfetmeli mi, yoksa vakfetme kocasına aitti deyip harcamalı mı?

- Durumu iyi olmayan teyzelerim de var halasının da ona hayır olmuş olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tarlanın sahibi vasıyette bulunmuş: "Tarlayı hayra verin." demiş. Bir yere vakfetmemiş. Kadın ölünce, -başka malı yoksa sadece tarlası varsa- tarlanın üçte biri hayra verilecek, geri kalan kısmı varislerine kalacaktır. Varisler razı olmazsa, tarlanın tamamı hayra verilemez.

Şu halde mirasçılara düşen hissenin ancak üçte biri hayra verilmelidir. Şayet varislerin hepsi tarlanın hayra verilmesine razı olurlarsa, o zaman tarlanın tamamı hayra verilebilir.