Bütün mallar vasiyet dilebilir mi?

Soru Detayı

- Kardeşleri olan fakat öz çocuğu olmayan bir kişi, bakımını üstlenip büyüttüğü kız veya erkeğe bütün malını öldükten sonrası için vasiyet edebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dinimizde kimlerin varis olduğu, kimlerin olmadığı tek tek açıklanmıştır. Duruma göre kardeşler de varistir. Zaten varislere vasiyet caiz değildir.

Kendi çocuğu olmayan, ama babası, annesi başka yakınları olan kimse, kendi bakıp büyüttüğü şahsa kendisinin ölümünden sonrası için vasiyet edebilir. Fakat bu vasiyet de malın üçte birini geçemez. Geri kalan, varislerin hakkıdır. Bu hakkı Allah vermiştir.

Kişi hayatta iken mülkünü tasarrufta serbesttir. Varislere karşı adaletli olmak kaydıyla, malını ölmeden önce, yetiştirdiği kişinin mülkiyetine geçirebilir. O zaman varisler karışamaz.

Ayrıca, Allah ve Resulüne isyanla, günahla zamanını geçiren birine vasiyet etmek de mekruhtur.