Hatim okut, vasiyetine uymak gerekir mi?

Soru Detayı

- Babam hatim okut diye vasiyet etti, bu vasiyete uymam gerekir mi, uymazsam bir günahı var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, mecbur değildir, yani bu vasiyete uyulmadığı zaman günah işlenmiş olmaz.

Ancak kendisi Kur'an’dan bazı yerleri veya tamamını okuyarak sevabını başta babası olmak üzere geçmişlerine bağışlarsa, hem okuyan hem de sevabını bağışladığı müminler sevabını alırlar.

Başkasına okutmaya gelince:

Kur'an okumak bir ibadettir. Allah’a yakınlık için yapılan ibadetin sevabı yapan kişiye ait olur. Bunun için başkasından ücret almak caiz olmaz. Zira Hz. Peygamber (asm) bir hadisinde, “Kur’an okuyun; fakat Kur’an’ı menfaat aracı yapmayın.” (Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, 24/288, 295)​ buyurmuştur.

Ruhuna hatim okunması için vasiyet eden bir kimsenin, vasiyetini yerine getirmek için ücretle hatim okutmak caiz olmadığı gibi; ücretsiz olsa bile yerine getirme mecburiyeti olmadığı için böyle bir vasiyet bağlayıcı değildir, kişi bu vasiyeti yerine getirmek zorunda değildir. (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, 9/75, 76).

Ayrıca, Dinimiz hatim okutmayı değil, kendimizin Kuran’dan bildiğimiz yerleri veya hatim okumamızı bize tavsiye etmektedir. Hele parayla, önceden anlaşarak Kuran-ı Kerim’i okutmak haramdır.

Özetle, kişinin kendisinin Kuran-ı Kerim’i okuması elbette ibadet ve sevaptır. Bu sevabı annesinin-babasının ve istediklerinin ruhuna bağışlayabilir. Hayattakilerin ölüleri için yaptıkları hayr-u hasenat onlar için rahmet olur.