Başkalarının olduğu yerde Kuran sesli okunabilir mi?

Soru Detayı

- Ben Kur'an-ı Kerim okurken odada sesli okuyorum ve ailem oflayıp pufluyor, ne yapmalıyım, bu günah mı yoksa hep sessiz mi okumalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an-ı Kerim’i okumak ibadet olduğu kadar, onu dinlemek de farz-ı kifaye olarak nitelenen bir ibadettir. (İbn Abidin, Reddü’l-muhtar, II, 268)

Zira bir ayet-i kerimede,

“Kur’an okunduğu zaman ona kulak verip dinleyin ve susun ki size merhamet edilsin.” (A’raf, 7/204)

buyurularak, tilavet olunan Kur’an-ı Kerim’in dinlenmesi emredilmektedir.

Şu kadar var ki, dinlemek için ortamın müsait olmadığı durumlarda, açıktan okunması uygun olmaz.