Kur'an okunurken bir işle uğraşmak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an-ı Kerim'i bir insan sesli olarak okuyor ve biz de bu sesi duyuyorsak, onu dinlemek ve susmak farzdır. Bu esnada başka bir işle meşgul olmak caiz değildir.

Ancak televizyon, bilgisayar ve radyo gibi şeylerden okunan Kur'an'ı dinlemek ise farz değildir. Fakat dinlersek sevap alırız. Bu nedenle Kur'an'a hakaret niyeti olmadan, hem dinlemek hem de ders çalışmak caizdir. (bk. Elmalılı Hamdi Yazır, Tefsir, Araf Suresi 204. ayetin tefsiri)