TV ve radyoda Kur'an okunurken sonuna kadar dinlemek gerekir mi? Bu sırada kanal değiştirmek günah olur mu? Çalışırken Kur'an dinlenir mi?

Soru Detayı
TV izlerken, kanal değiştirme sırasında Kur'an'ın okunmasına denk geliyorum. Bildiğim kadarıyla Kur'an okunan yerde bir Müslüman olarak o Kur'anı dinlememiz gerekiyor. Ama zamanımız kısıtlıysa veya başka bir şey için TV açmış isek okunan Kur'anı sonuna kadar dinlemekle mükellef miyiz, yoksa kanal değiştirebilir miyiz?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Kur'an-ı Kerim'i, bir insan sesli olarak okuyor ve biz de bu sesi duyuyorsak, onu dinlemek ve susmak farzdır. Bu esnada başka bir işle meşgul olmak caiz değildir.

2. Ancak televizyon, bilgisayar ve radyo gibi şeylerden okunan Kur'an'ı dinlemek ise farz değildir. Çünkü doğrudan insan sesinden değildir. İnsanın sesinin alınıp kaydedildiği bir aletten yansımadır. Fakat dinlersek sevap alırız. (Elmalılı Hamdi Yazır, Hak Dini, A'raf Suresi 204. âyetin tefsiri)

Bu nedenle hakaret niyeti olmadan Kur'an-ı Kerim'in okunduğu kanalı değiştirmenin bir sakıncası yoktur.

Bilgisayar veya televizyon gibi cihazlardan Kur'an dinlerken herhangi bir işle meşgul olmanın da bir sakıncası yoktur.